Eliška Tříšková

přístrojová pedikúra

Ortonyxie - nehtová rovnátka

ORTONYXIE je obor zabývající se rovnáním nehtů (Orthos = rovný, Onyx = nehet). Ortonyxie, neboli rovnání nehtů se provádí pomocí různých typů kovových, plastových nebo kombinovaných nehtových rovnátek – špon. Deformované, stočené nehty nebo další potíže ve formě zarostlých nehtů jsou velmi rozšířeným problémem pro řadu pacientů. Zarostlé nehty mohou vznikat nesprávným stříháním nebo používáním nevhodné obuvi a velmi často jsou doprovázeny bolestmi a záněty nehtových valů.

Na aktivaci je potřeba docházet v intervalu 4-6 týdnů po dobu 6 až 12 měsíců. Aby nedocházelo k recidivě, je potřeba, aby nehet již nebyl chybně vystřiháván, nebude docházet k mechanickému poškozování nehtu např. v obuvi.

Druhy nehtových rovnátek v mé provozovně:

Postup při první návštěvě:

Užitečné rady*:

  • V žádném případě problém nepodceňujte a v případě jakýchkoliv nepříjemností se s důvěrou obraťte na svého praktického lékaře nebo dermatologa.
  • Uvědomte si, jak problém se zarůstáním vznikl. Pokud byl chybně odstřižen nebo odtržen kus postranní části nehtu nebo odlomen po nějakém traumatu, jedná se o chybějící kus nehtu, který bude muset dorůst. V takovém případě se pokuste zbytek nehtu v místě ustřižení podložit malým kouskem tampónku (papír.kapesníčku) namočeném v desinfekci. Tento dle potřeby vyměňujte, nejméně však jednou týdně. Napouštějte jej desinfekcí každý večer.
  • Snažte se co nejvíce snižovat mikrobiální zátěž okolí vhodnou desinfekcí (mezi dermatology je velmi oblíbený Betadine roztok - pokud nemáte alergii na jód nebo nejste gravidní).
  • Zkuste koupele v řepíku nebo šalvěji. V lékárně si kupte drogu, udělejte koncentrát a nařeďte ve vaničce. Ve vlažné vodě vykoupejte a neoplachujte. Jedná se o doplňek léčby s účinkem silně antibakteriálním a protizánětlivým.
  • Pořiďte si dobře držící náplast a snažte se odtahovat postižený kožní val od nehtu tak, jako na obrázku nahoře. Náplast denně vyměňujte a se sílou natažení náplastě to nepřeháňejte.
  • Zabezpečte, aby se v případě nadměrného kontaktu palce (bývá většinou nejvíce postižený) a vedlejšího prstce, nedocházelo ke spojení, následkem jsou mikrotraumatizace v oblasti, kde kožní val naléhá na nehet a způsobuje další nežádoucí komplikace. Použít můžete jednoduché pomůcky jako buničinový čtvereček nebo odličovací tampón připevněný lepící páskou na palec nebo druhý prstec. Obrázek najdete nahoře.
  • V případě, že je místo mírně zarudlé, oteklé a lehce bolí, může se jednat pouze o mechanické dráždění nehtem v citlivé tkáni a jedná se o jednodušší případ zarostlého nehtu. Dodržujte přísná hygienická pravidla (nevstupujte do bazénů, nechoďte naboso, opatrně s domácími mazlíčky a používejte zvláštní ručník na nohy). Pokud je ale komplikace větší, postižené místo je zarudlé hodně, oteklé, nesnesitelně bolí, z místa vytéka krev nabo sekrece a případně se objevuje i druhotná tkáň, takzvaný granulát (organismus se ním snaží ohraničit zánět, obvykle však neúspěšně), může se jednat i o komplikaci spojenou s rozvojem bakteriální infekce (streptokok, stafylokok - původci hnisavých onemocnění) a v takovém případě je třeba navštívit dermatologa neprodleně a nechat si provést bakteriologické vyšetření, které případnou bakteriální infekci prokáže nabo vyloučí. V případě pozitivního nálezu, dostanete lokální antibiotika na cca 5 až 7 dní.
  • Podaří-li se Vám v postiženém místě objevit ostrý oddělený kousek nehtu (trn, špičku), můžete se pokusit je opatrně rovně odstřihnout. Obvykle se Vám uleví. Používejte vždy nástroje čisté a vydesinfikované.

* Autorem textu je Jaroslav Fešar, http://www.vasenohy.cz/cz/m/ortonyxie-nehtova-rovnatka/